Blogi

Milline on seos silmatervise ja üldise tervise vahel?

Nagu ütleb vanasõna – silmad on hinge peegel – kuid kas teadsite, et silmad võivad olla ka Teie üldise tervise peegeldus? Meie silmad annavad meile vihjeid meie tervise kui terviku kohta ning silmade eest hoolitsemine võib aidata ennetada ja tuvastada teatud terviseseisundeid.

Regulaarne silmakontroll võib aidata avastada tõsisemaid tervisemuresid

Regulaarne silmakontroll ei aita mitte ainult Teie nägemist teravana hoida, vaid võib aidata avastada tõsiseid terviseprobleeme: diabeet, kõrge vererõhk, kõrge kolesteroolitase ja südamehaigused. Muidugi ka silmahaiguseid nagu glaukoom ja katarakt. Näiteks võib optometrist rutiinse silmakontrolli käigus tuvastada kõrge vererõhu, kõrge kolesterooli või isegi teatud tüüpi vähi tunnuseid. Mõnel juhul võib silmakontroll olla esimene samm terviseprobleemi avastamisel, mis muidu võiks tähelepanuta jääda.

Silmatervis ja kroonilised terviseprobleemid

Silmade tervise ja krooniliste terviseseisundite vahel on märgatav seos. Inimestel, kes põevad kroonilisi tervisehäired, nagu diabeeti, kõrget vererõhku ja polü- ehk hulgiskleroosi, on suurem risk silmaprobleemide tekkimiseks.

Diabeetiline retinopaatia

Näiteks võib diabeet põhjustada diabeetilist retinopaatiat, mis kahjustab võrkkesta veresooni ja võib põhjustada nägemise kaotust. Diabeetilist retinopaatiat on võimalik ravida laserravi meetodiga.

Hüpertensiivne retinopaatia

Kõrge vererõhk võib kahjustada lisaks võrkkestale ka silmade veresooni, põhjustades seisundit, mida nimetatakse hüpertensiivseks retinopaatiaks.

Nägemisnärvi põletik

Polüskleroos võib põhjustada nägemisnärvi neuriiti ehk nägemisnärvi põletikku. Polüskleroos mõjutab nägemisnärvi silmakoopasisest osa. Sümptomiteks loetakse tuhma või hägusat nägemist, valu silma liigutamisel, nägemisvälja kitsenemist.

Hea silmatervise nõuandeid

Silmade eest hoolitsemine on oluline nii nägemise, kui ka meie üldise tervise jaoks. Siin on mõned nõuanded hea silmade tervise säilitamiseks:

 1. Regulaarne silmakontroll

  Täiskasvanutel on soovitatav käia iga 1–2 aasta tagant silmakontrollis, isegi kui neil pole nägemisprobleeme. Ka lapsed peaksid oma silmi regulaarselt kontrollima.

 2. Kaitske silmi UV-kiirguse eest

  Soovitame investeerida kvaliteetsetesse päikeseprillidesse, mis ei pea olema kallid, kuid peaksid filtreerima vähemalt 99% UVA- ja UVB-valgusest. Silmade tervise huvides peaksid lapsed kandma alati päikese käes viibides päiksekaitseprille.

 3. Tervislik ja mitmekülgne toitumine

  Igapäevaselt puu- ja juurviljadest toitumine aitab vähendada riski haigestuda silmahaigustesse nagu vanusega seotud maakuli degeneratsioon (AMD) ja katarakt. Eriti kasulikud on porgandid, punane paprika, lõhe, erinevad pähklid ning seemned.

 4.  Hoiduge suitsetamisest

  Suitsetamine on vanusega seotud maakuli degeneratsiooni (AMD), katarakti ja muude silmaprobleemide peamine riskifaktor. Samuti on see väga kahjulik üldisele tervisele.

 5. Teadlikud pausid ekraanidest

  Pikaajaline arvuti- või telefoniekraani vaatamine võib põhjustada silmade väsimust ja soodustada kuiva silma teket. Tehke ekraanidest tihti pause ja laske silmadel puhata.

Kasulikud lingid