Põhisisu Vaegnägijaile

Kreutzwaldi 3, Tallinn

Info ja registreerimine 662 3744

E 9.00–19.00 T-R  9.00-18.00

Kreutzwaldi 3, Tallinn

Info ja registreerimine 662 3744

E 9.00–19.00 T-R  9.00-18.00

Registreeru veebis

Patsiendi meelespea

Enne silmaarsti või optometristi vastuvõtule tulekut tutvuge palun alljärgneva infoga. Kui Teil peaks tekkima küsimusi, helistage kindlasti meie registratuuri numbril 662 3744.

  1. Vastuvõtule tulles varuge palun endale piisavalt aega. Keskmiselt kulub silmade kontrolliks umbes tund, sest me soovime Teie silmi põhjalikult uurida ning nende olukorda ja võimalikke probleeme Teiega rahulikult arutada.
  2. Võib juhtuda, et Teile on tarvis teha lisauuringuid, mis võivad kesta kuni kaks tundi.
  3. Juhul, kui ilmneb vajadus uurida Teie silmapõhja või silma optilise süsteemi tugevust põhjalikumalt, pannakse Teile silma tilgad, mis laiendavad Teie silmatera. Pärast seda näete Te mõnda aega uduselt ega saa näiteks autot juhtida.
  4. Palun võtke vastuvõtule kaasa Teile varem välja kirjutatud prillid või prilliretsept. Palun koostage ka nimekiri kõigist ravimitest, mida Te praegusel ajal kasutate.
  5. Soovitame Teil silmaarsti vastuvõtule kaasa võtta päikeseprillid, sest kui Teile on vaja panna silmatilku, muutuvad Teie silmad mõneks ajaks väga tundlikuks. Palun arvestage, et tol päeval näete Te uduselt ega saa kuigi hästi lugeda ega tööd teha.
  6. Tõenäoliselt tekib Teil rohkesti küsimusi, mida Te soovite silmaarstile esitada. Hea mõte on need küsimused enne rahulikult üles kirjutada. Võtke see nimekiri vastuvõtule kaasa, et ükski küsimus meelest ei läheks. Kui soovite, võite salvestada enda ja arsti vestluse mobiiltelefoni või diktofoniga. Sellest võib olla kasu, kui Teil on vaja hiljem kodus arsti soovitusi meelde tuletada.

Silma pupilli (silmatera) laiendamine

Mõne silmauuringu või -protseduuri läbiviimiseks võib tekkida vajadus laiendada Teie silma pupille. Seda tehakse nii diagnostilisel kui ka ravi eesmärgil. Pupillide laiendamiseks kasutatakse kahte tüüpi tilku:

  • Lühitoimelised tilgad, mille mõju kestab kuni 4 tundi. Need tilgad lõõgastavad ainult silma vikerkestas asuvaid lihaseid. Tänu sellele pupill laieneb ja arstil on parem silmapõhja uurida.
  • Pikatoimelised tilgad avaldavad mõju kuni 24 tundi ning lõõgastavad lisaks vikerkestas asuvatele lihastele ka neid lihaseid, mis muudavad läätse kuju (ehk siis muudavad nägemise selgeks erinevatele kaugustele). Neid lihaseid lõõgastades on võimalik objektiivselt hinnata Teie optilise süsteemi tugevust ehk kui suur on silmade pluss või miinus.

Ravi eesmärgil kasutatakse selliseid tilku juhul, kui patsiendil on põletik silma sarv- või vikerkestas.

Kõrvalmõjuna toovad need tilgad kaasa selle, et Teie silmad pelgavad valgust ja Te näete lähedale häguselt. Seega, kui Teile tehakse uuring või protseduur, mis nõuab pupillide laiendamist, soovitame Teil kaasa võtta päikeseprillid. Kindlasti ei ole mõistlik istuda pärast seda protseduuri autorooli!

Mõnda inimest võib pupillide laiendamine muuta veidi uniseks, mõnda kergemini ärrituvaks, kuid seda juhtub harva. Nähud kaovad ravimi toime möödudes.