Blogi

Dr Merike Meren ja optometrist Anastassia Marõševa Londonis kuiva silma meistriklassis

18.–19. aprillil 2024 peeti Londonis kuiva silma meistriklassi ja sümpoosioni. Sellel üritusel osalesid juba teist korda ka Turman Silmakliiniku arst dr Merike Meren ja optometrist Anastassia Marõseva.

Londonisse olid üle maailma kokku sõitnud nii tõsimeelsed teadlased kui ka praktilist silmaarstitööd tegevad spetsialistid. Kaks päeva olid tihedalt täis loenguid ja töötube.

Dr Merike Mereni sõnul oli ürituse puhul kõige kasulikum see, et ta sai maailmas tunnustatud silmaarstidega oma töös ette tulevaid probleeme isiklikult arutada.

Mida teha, kui kunstpisarad ikkagi ei aita?

„Mida ikkagi teha siis, kui kunstpisarate panemine ei aita?“ arutleb dr Meren. „Näen iga päev paljusid punaseid, põletikulisi, odraivade ja raheteradega, valutavaid ja kipitavaid silmi – kuigi patsient kasutab kunstpisaraid mitu korda päevas.“

Dr Meren ütleb, et ta sai taas kinnitust: maailmas kasutatakse sellistel puhkudel üha enam valgusravi IPL-i (intense pulsed light) abi. „Nende jaoks, kes ei soovi või ei saa IPL-i teha, soetasime endale näitusmüügilt väikese ja mugava punase valgusega (630 nm) aparaadi, mis soojendab ja masseerib launäärmeid. Selle protseduuri järel on parem teha launäärmete puhastust, et väljuks õlisem rasu, mis parandaks pisarate kvaliteeti, nii et pisarad ei auraks silma pinnalt liiga kiiresti ära.“

Sümpoosionil rõhutati, et kunstpisarad peavad olema säilitusainevabad ning soovitatavalt sisaldama trealoosi ja lipiide. Kõrgelt hinnatakse ka uuel meetodil toodetud, ristseotud naatriumhüaluronaati sisaldavaid kunstpisaraid.

Kuiva silma ravimise tähtsus enne silmaoperatsioone

Palju räägiti meistriklassis kuivast silmast seoses kirurgiliste protseduuridega. Enne kui patsient läheb kae- või läätsevahetusoperatsioonile, on ülimalt oluline ravida kuiva silma, sest kuivus võib mõjutada kunstläätse mõõtmise tulemusi kuni 2 D ulatuses ja nii võime saada soovimatu lõpptulemuse.

Kirurgia muudab immunoloogilisi protsesse sarvkesta epiteelis ja tekitab ka närvirakkude kahjustuse. Tihti juhtub nii, et kui enne operatsiooni ei olnud patsiendil kuiva silma kaebusi, siis pärast lõikust võib olukord muutuda. Seega tuleb silmade kuivuse vastu võidelda nii enne kui ka pärast operatsiooni.

Kreutzwaldi Silmakeskusel on kuiva silma ravimiseks eraldi Kuiva Silma Kliinik.

Tutvu meie Kuiva Silma Kliinikuga

Tule vastuvõtule: registreeru telefonil 662 3744 või veebiregistratuuris