fbpx
Põhisisu Vaegnägijaile

Kreutzwaldi 3, Tallinn

Info ja registreerimine 662 3744

E 9.00–19.00 T-R  9.00-18.00

Kreutzwaldi 3, Tallinn

Info ja registreerimine 662 3744

E 9.00–19.00 T-R  9.00-18.00

Registreeru veebis

AMD ehk kollatähni uuringud

Maakuli degeneratsioon

Maakul ehk kollatähn on silma võrkkesta osa, mis on eriti oluline terava nägemise jaoks. Kui selles piirkonnas esineb haiguslikke muutusi, põhjustab seda enamasti vanusega seotud maakuli degeneratsioon ehk kollatähni kärbumine (AMD).

AMD kuiva vormi korral tekivad silma võrkkestas ja selle all nägemisrakkude tööd mõjutavad ainevahetushäired. AMD kuiv vorm areneb enamasti märkamatult ning võib nägemist omajagu mõjutada.

AMD märg vorm kulgeb seevastu märksa kiiremini ning väljendub nägemisvälja väiksemates või suuremates moonutustes. Haigestumise oht kasvab vanusega ning sõltub suurel määral pärilikust eelsoodumusest. Kui AMD märja vormi tundemärgid varakult tuvastatakse, on tänapäeval olemas rida tõhusaid ravivõimalusi, millega püütakse püsivaid nägemiskahjustusi vältida.

Spectralis® OCT-uuring

Optiline koherentstomograafia (OCT) on uudne pildiline uuringumeetod. Selle uuringu käigus analüüsitakse automaatselt silma erinevaid struktuure, milles AMD võib olla muutusi põhjustanud. Need on näiteks teravalt nägemise punkt ehk fovea ning seda ümbritsev struktuur, mida nimetatakse kollatähniks ehk maakuliks. Kuna need struktuurid on väga väikesed, siis on tavaliste meetoditega enamasti keeruline haiguslikke muutusi tuvastada. Spectralis® OCT-uuringu abil on Teie silmaarstil lihtsam probleemi jälile jõuda.

Spectralis® OCT-uuringu võimalused

Spectralis® OCT-uuring võimaldab avastada haiguslikke muutusi silmapõhjas üsna varakult – veel enne, kui muutused hakkavad nägemist mõjutama. Tänu sellele saab raviga kiiremini alustada.

Kui Teil on juba diagnoositud kuiv AMD, saab selle kulgu Spectralis® OCT-uuringu abil väga täpselt kontrollida ja muutusi kindlalt tuvastada.

Märga AMD-d saab ravida süstidega. Raviga püütakse vältida nägemise edasist halvenemist, vahel on võimalik seda ka uuesti parandada. OCT-pildi abil saab Teie silmaarst teha kindlaks, kas leid on stabiilne või on vaja teha uus ravikuur.

Spectralis® OCT-uuringu eelised

  • uuring kestab lühikest aega
  • uuring on valutu ja puutevaba
  • uuringu käigus silma pupille ei laiendata
  • tundlik meetod haiguslike muutuste tuvastamiseks
  • lubab haiguse kulgu ja ravi usaldusväärselt kontrollida
  • võimaldab ennetada pikaajalisi nägemiskahjustusi
Info ja registreerumine telefonil 6623744