fbpx
Põhisisu Vaegnägijaile

Kreutzwaldi 3, Tallinn

Info ja registreerimine 662 3744

E 9.00–19.00 T-R  9.00-18.00

Kreutzwaldi 3, Tallinn

Info ja registreerimine 662 3744

E 9.00–19.00 T-R  9.00-18.00

Registreeru veebis

Silmasisesed süstid

Mis on ealine maakuli degeneratsioon?

Ealine maakuli degeneratsioon (Age-Related Macular Degeneration – AMD), eksudatiivne ehk „märg“ vorm areneb välja siis, kui uudismoodustunud veresooned reetina all hakkavad levima maakuli alla. Uudismoodustunud veresooned kipuvad olema väga haprad ja sageli lekkima.
Lekkiv vedelik kergitab maakulit silma tagumises osas ja põhjustab sellega armistumist ning reetina valgustundlike rakkude püsivat kahjustumist. See omakorda tekitab tsentraalses nägemises tumedaid või häguseid täppe.
Ealise maakuli degeneratsiooni märjast vormist ei ole kahjuks võimalik täielikult terveneda. Varajase diagnoosimise korral saab haiguse kulgu aeglustada ja nägemise kadu peatada.

Mis on silmasisene süst?

Silmasisene süst tehakse klaaskehasse. Süsti abil viiakse ravimit silma sisse, reetina vahetusse lähedusse. Ravim aitab peatada uudismoodustuvate veresoonte teket sellega, et blokeerib kasvusignaali, mille organism uute veresoonte moodustumiseks saadab. Silmasiseseid süste kasutatakse peamise ravivahendina maakuli degeneratsiooni märja vormi kõigis staadiumides.

Milliseid ravimeid kasutatakse?

Maakuli degeneratsiooni märja vormi raviks kasutatakse järgmisi ravimeid:

  • Bevacizumab (Avastin)
  • Ranibizumab (Lucentis)
  • Aflibecept (Eylea)
  • Pegaptanib (Macugen)

Kuidas silmasisest süsti tehakse?

Pärast seda, kui pupill on laienenud, võtab protseduur aega umbes 15 minutit. Te lamate mugavas asendis ja silma tilgutatakse tuimastavaid tilku. Teie silm ja silmalaud puhastatakse joodi sisaldava antiseptikuga. Silm fikseeritakse spetsiaalse instrumendi abil ja silma klaaskehasse süstitakse ravimit. Võib-olla tunnete protseduuri ajal kerget survet silmale, kuid mitte valu.

Süsti järel kontrollib arst Teie silma. Enne kui kliinikust lahkute, pannakse Teile silma sisse antibiootilist ravisalvi. Võite tunda silmas hõõrumist ja võimalik on ka veritsus. Muretsemiseks pole põhjust, see möödub peagi. Võimalik, et näete hõljumeid, kuid ka need muutuvad paari nädala jooksul väiksemaks ja kaovad.

Et säilitada ravimi toime, tuleb protseduuri võib-olla paari nädala pärast korrata. Võimalik on nägemise osaline taastumine, kui veresooned muutuvad väiksemaks ja vedelik reetina all absorbeerub, lastes rakkude funktsioonil taastuda.

Kreutzwaldi Silmakeskuse arstidel on palju kogemusi ealise maakuli degeneratsiooni ravimises silmasiseste süstide abil.