Blogi

Silmaarst soovitab: kuidas digiajastul silmi hooldada

Tänapäevane elu keerleb paljuski erinevate ekraanide ümber. Enamuse igapäevane töö tehakse ära arvuti taga, suhtlus lähedaste ja sõpradega kulgeb samuti seal või nutitelefoni vahendusel ning õhtuti vaadatakse televiisorist või arvutist filme. Meie silmad on mitmeid tunde päevast mõne ekraani külge kleebitud. Tekkida võib computer vision syndrome ehk arvuti liigkasutusest tekkiv silmade väsimine. Kuidas aga moodsal ajal silmade eest hoolt kanda?

Pea iga silmaarst üle ilma ütleks, et karm tõsiasi on see, et tegelikult piisab vaid kahest tunnist ööpäevas, et silma väsimise protsent tõuseks kriitilise 90ni. Väga suur osa inimesi peavad oma töö iseloomu tõttu ekraane aga tunduvalt kauem vaatama.

Tegemist on kõige sagedasema kaebusega, mis arvuti kasutamisega kaasneb ja see võib töist produktiivsust vähendada ligi 20 protsenti. Kahjuks esineb seda probleemi nii lastel kui täiskasvanutel.

silmaarst-kretuzwaldi-silmakeskus

Kuidas aru saada, et veedad liiga palju aega arvuti taga?

 • Silmad on kuivad, punased või ärritunud
 • Tunned pidevat väsimust
 • Sinu nägemine on periooditi hägustunud või näed hoopis topelt
 • Sind vaevavad pea-, õla- ja kaelavalud

Millest need kaebused tingitud on? Veetes palju aega arvuti või teiste digitaalsete esemete taga väheneb silmade pilgutamise sagedus keskmiselt lausa 66 protsenti ning pikas perspektiivis on tulemuseks ärritunud ja kuivad silmad. Samad kaebused esinevad ka siis, kui silmalihased on ülepinges.

Mida soovitab silmaarst ärritunud ja kuivade silmade puhul teha?

 • Säti arvuti paika. Säti oma arvutiekraan nii, et see oleks käeulatuses ning jääks silmadest veidi allapoole. Säti ekraan otse, et see ei oleks ülespidi nurga all ja vähendaks seega pimestavat helendust. Säti ekraaniheledus helevalge asemel pigem mahedaks. Muuda fondi suurust, et teksti oleks lihtsam lugeda.
 • Järgi 20/20/20 reeglit ehk tee iga 20 minuti järel 20 sekundiline paus, et midagi 20 meetri kaugusel vaadata.
 • Tee iga kahe tunni tagant 15-minutiline paus ja jaluta ringi, tee kergemaid võimlemisharjutusi.
 • Säti lae- ja ümbritsev valgustus nii, et see ei peegelduks arvutiekraanil.
 • Istu laua taga nii, et Sinu jalad ulatuvad maha ja selg on alati sirgu.
 • Ära unusta (veidi rohkem kui tavaliselt) silmi pilgutada.
 • Kui Sul on lapsi, siis limiteeri nende ekraaniaega ning tee seda ka ise, et eeskuju näidata.

Silmade eest peaks kindlasti igapäevaselt hoolt kandma, et vältida silmade üleliigset väsimist ning ‒ miks mitte ‒ vähendada ka silmahaiguste tekkimise võimalust. Silmahaiguste kujunemisel on õnneks mitmeid tulemuslikke meetodeid, kuidas neid ravida saab.

Kui Sul on lisaküsimusi või sooviksid, et mõni meie silmaarst Sinuga maha istuks ja asju veidi lähemalt arutaks, siis võta meiega ühendust!