Glaukoom ehk rohekae on silma haiguslik seisund, mille tagajärjeks võib olla närvikiudude hävimine ja nägemise pöördumatu halvenemine. Glaukoomil võib olla erinevaid põhjusi, aga paljudel juhtudel on põhjuseks liiga kõrge silmasisene rõhk.
Närvikiudude kahjustumise tõttu hakkab glaukoomihaigel nägemine aeglaselt halvenema. Haiguse arenedes muutub nägemisvälja ahenemine tuntavamaks.
Teaduslikud uuringud on näidanud, et glaukoomi puhul mängib suurt rolli pärilik eelsoodumus. Seetõttu on oluline, et glaukoomihaige järeltulijad, kellel on eluaastaid juba üle 40, laseksid oma silmi korra aastas põhjalikult kontrollida.
Kui glaukoom varakult avastada ja seda ravima hakata, on enamasti võimalik haiguse süvenemine peatada.
Vaatevälja testiga saab hinnata silma tundlikkust ja perifeerse nägemise ulatust. Põhiliselt uuritakse glaukoomi põhjustatud silmapõhja närvikiudude kahjustusi, kuid seda võidakse rakendada ka teiste nägemisprobleemide korral. Nägemisvälja teste on mitu, konsultant määrab Teile nende hulgast sobivaima.
Protseduur
on lihtne. Patsient asetab lõua lõuatoele ja näeb ovaalsel ekraanil sähvivate tulede seeriat. Sähvatused võivad olla erineva heledusega ja nad ilmuvad nägemisvälja eri punktides. Iga sähvatust nähes peab patsient nupule vajutama ning aparaat salvestab nähtu. Aparaat kontrollib iga punkti korduvalt, nii et patsiendi eksimuse korral suudab aparaat selle parandada.
Test võtab aega tavaliselt 5–7 minutit, kuid see võib natuke varieeruda.
Kuidas uuringuks valmistuda?
Testi vältel võib kanda kontaktläätsi, aga kui testile järgnevad teised testid või konsultatsioon, siis oleks võimaluse korral parem kanda prille. Kui kasutate lugemisprille, siis palun võtke need kaasa.
Optiline koherentstomograafia (OCT) on uudne pildiline uuringumeetod. Selle käigus analüüsitakse automaatselt silma erinevaid struktuure, milles glaukoom võib olla muutusi põhjustanud. Need on näiteks nägemisnärvi disk, närvikiudude kiht ja ganglionirakkude kiht. Kuna need struktuurid on väga väikesed, siis on tavameetoditega enamasti keeruline haiguslikke muutusi tuvastada. Spectralis® OCT-uuring teeb selle Teie silmaarsti jaoks võimalikuks.
Spectralis® OCT-uuring lubab avastada haiguslike muutuste sümptomeid üsna varakult – veel enne, kui patsient neid nägemisvälja ahenemise tõttu tajuma hakkaks. Nii saab alustada raviga varakult ja tõhusalt.
Kui Teil on glaukoom juba diagnoositud, siis saab Spectralis® OCT-uuringu abil haiguse kulgu väga täpselt kontrollida ja tänu sellele ravi optimaalselt kavandada.
Spectralis® OCT-uuringu vastuse saadame soovi korral/vajadusel Teile e-kirjaga krüpteeritud kujul kolme päeva jooksul.