Blogi

Müüdid ja tegelikkus: silmaoperatsioon laseri abil

Silmaoperatsioonide kohta liigub igasuguseid jutte, millest paljud on kahtlemata linnalegendid. Kurb tõsiasi on, et mitmed tõsiste kaebustega inimesed, kes hädasti silmaoperatsiooni vajavad, kardavad nende juttude pärast n-ö noa alla minna. Nugadest on asi loomulikult kaugel. Moodne silmaoperatsioon viiakse läbi tipp-tehnoloogilise laseriga. Kvaliteetsete tööriistadega toimetava kohusetundliku ja oskusliku arsti käe all ei pea Sa kübetki muretsema.

Viskame seekordses blogis pilgu peale levinuimatele muredele, mis seoses silmaoperatsioonidega on silmakliiniku külalistel tekkinud.

kreutzwaldi-silmalaser-silmakeskus

 

Esmalt aga, mis täpselt on laseriga tehtav silmaoperatsioon? Rahva seas enim tuntud silmaoperatsioon on nägemisteravuse parandamise protseduur, mida on tehtud juba pea 30 aastat, ning mis muutub aasta-aastalt üha populaarsemaks. Kuid laseri abil ravitakse ka erinevaid silmahaiguseid, näiteks glaukoomi puhul saab alandada silmasisest rõhku. Samuti kasutatakse seda võrkkesta laserraviks.

 

6 enamlevinud müüti silmaoperatsioonide kohta:

  1. Ma jään pimedaks. Ei, silmaoperatsioonidel kasutatav laser ei muuda inimsilma pimedaks. See ei ole võimalik. Tõenäosus, et see juhtub, on umbes sama, mis lennuõnnetuses surma saada ehk üks viiele miljonile.  
  2. Silmaoperatsioon on jube valus. Tegemist ei ole valuliku protseduuriga, sest silma tilgutatakse (olenevalt operatsiooni iseärasustest) eelnevalt tuimestavaid tilkasid.
  3. Operatsiooni ajal peab olema täiesti liikumatult, et vältida tüsistusi. Liigub jutte, et operatsiooniaegne aevastus, köhatus või silmapilgutus võib tulemuse ära rikkuda ning pöördumatuid kahjustusi tekitada. Ei, õppinud arst ja kõrgetasemeline varustus kindlustavad, et operatsioon möödub veatult. Tänapäevane tehnoloogia on loodud nõnda, et ükski taoline kõrvaline faktor ei sega protseduuri õnnestumist.
  4. Hilisemad silmaoperatsioonid on välistatud. Nii see kindlasti ei ole. Kui varasemalt on silmapõhjale või glaukoomi raviks laserravi tehtud, saab edaspidi teha ka traditsioonilisi kirurgilisi silmapõhja- või glaukoomioperatsioone.
  5. Tekib kõrge põletiku oht. Jah, mõningasi komplikatsioone võib tõesti esineda. Kuid Kreutzwaldi Silmakliinikus kasutatav uusim tehnoloogia (Supra Scan 557 laser) piirab võrkkesta pigmentepiteeli kuumenemist ja vähendab seega tekkiva põletiku võimalust. Komplikatsioone esineb tunduvalt harvem, kui traditsioonilise laserravi puhul.
  6. Protseduur kõrvetab silma. Ei, laserravi protseduur on külm.

NB! Peale laserravi on oluline käituda vastavalt arsti ettekirjutustele, kasutada silmatilkasid ning käia oma silmi operatsioonijärgselt regulaarselt doktorile näitamas.

Kui Sul tekkis küsimusi või sooviksid laserravi kohta rohkem teada saada, siis võta meiega ühendust!