Kuidas uuringutele tulla?

Uuringule tulekuks helistage palun kõigepealt meie registratuuri numbril 662 3744 (tööpäeviti kl 8–18). Leiame kindlasti Teile sobiva aja.

Uuringute hinnakirja näete siit.

Kollatähni uuringud

Maakul ehk kollatähn on silma võrkkesta osa, mis on eriti oluline terava nägemise jaoks. Kui selles piirkonnas esineb haiguslikke muutusi, põhjustab seda enamasti vanusega seotud maakuli degeneratsioon ehk kollatähni kärbumine (AMD).

AMD kuiva vormi korral tekivad silma võrkkestas ja selle all nägemisrakkude tööd mõjutavad ainevahetushäired. AMD kuiv vorm areneb enamasti märkamatult ning võib nägemist omajagu mõjutada.

AMD märg vorm kulgeb seevastu märksa kiiremini ning väljendub nägemisvälja väiksemates või suuremates moonutustes. Haigestumise oht kasvab vanusega ning sõltub suurel määral pärilikust eelsoodumusest. Kui AMD märja vormi tundemärgid varakult tuvastatakse, on tänapäeval olemas rida tõhusaid ravivõimalusi, millega püütakse püsivaid nägemiskahjustusi vältida.

Spectralis® OCT-uuring

Optiline koherentstomograafia (OCT) on uudne pildiline uuringumeetod. Selle uuringu käigus analüüsitakse automaatselt silma erinevaid struktuure, milles AMD võib olla muutusi põhjustanud. Need on näiteks teravalt nägemise punkt ehk fovea ning seda ümbritsev struktuur, mida nimetatakse kollatähniks ehk maakuliks. Kuna need struktuurid on väga väikesed, siis on tavaliste meetoditega enamasti keeruline haiguslikke muutusi tuvastada. Spectralis® OCT-uuringu abil on Teie silmaarstil lihtsam probleemi jälile jõuda.

Spectralis® OCT-uuringu võimalused

Spectralis® OCT-uuring võimaldab avastada haiguslikke muutusi silmapõhjas üsna varakult – veel enne, kui muutused hakkavad nägemist mõjutama. Tänu sellele saab raviga kiiremini alustada.

Kui Teil on juba diagnoositud kuiv AMD, saab selle kulgu Spectralis® OCT-uuringu abil väga täpselt kontrollida ja muutusi kindlalt tuvastada.

Märga AMD-d saab ravida süstidega. Raviga püütakse vältida nägemise edasist halvenemist, vahel on võimalik seda ka uuesti parandada. OCT-pildi abil saab Teie silmaarst teha kindlaks, kas leid on stabiilne või on vaja teha uus ravikuur.

Spectralis® OCT-uuringu eelised

 • uuring kestab lühikest aega
 • uuring on valutu ja puutevaba
 • uuringu käigus silma pupille ei laiendata
 • tundlik meetod haiguslike muutuste tuvastamiseks
 • lubab haiguse kulgu ja ravi usaldusväärselt kontrollida
 • võimaldab ennetada pikaajalisi nägemiskahjustusi

Spectralis® OCT-uuringu vastuse saadame Teile e-kirjaga krüpteeritud kujul kolme päeva jooksul.

Glaukoomiuuringud

Glaukoom ehk rohekae on silma haiguslik seisund, mille tagajärjeks võib olla närvikiudude hävimine ja nägemise pöördumatu halvenemine. Glaukoomil võib olla erinevaid põhjusi, aga paljudel juhtudel on põhjuseks liiga kõrge silmasisene rõhk.

Närvikiudude kahjustumise tõttu hakkab glaukoomihaigel nägemine aeglaselt halvenema. Haiguse arenedes muutub nägemisvälja ahenemine tuntavamaks.

Teaduslikud uuringud on näidanud, et glaukoomi puhul mängib suurt rolli pärilik eelsoodumus. Seetõttu on oluline, et glaukoomihaige järeltulijad, kellel on eluaastaid juba üle 40, laseksid oma silmi korra aastas põhjalikult kontrollida.

Kui glaukoom varakult avastada ja seda ravima hakata, on enamasti võimalik haiguse süvenemine peatada.

Spectralis® OCT-uuring

Optiline koherentstomograafia (OCT) on uudne pildiline uuringumeetod. Selle käigus analüüsitakse automaatselt silma erinevaid struktuure, milles glaukoom võib olla muutusi põhjustanud. Need on näiteks nägemisnärvi disk, närvikiudude kiht ja ganglionirakkude kiht. Kuna need struktuurid on väga väikesed, siis on tavameetoditega enamasti keeruline haiguslikke muutusi tuvastada. Spectralis® OCT-uuring teeb selle Teie silmaarsti jaoks võimalikuks.

Spectralis® OCT-uuringu võimalused

Spectralis® OCT-uuring lubab avastada haiguslike muutuste sümptomeid üsna varakult – veel enne, kui patsient neid nägemisvälja ahenemise tõttu tajuma hakkaks. Nii saab alustada raviga varakult ja tõhusalt.
Kui Teil on glaukoom juba diagnoositud, siis saab Spectralis® OCT-uuringu abil haiguse kulgu väga täpselt kontrollida ja tänu sellele ravi optimaalselt kavandada.

Spectralis® OCT-uuringu eelised

 • uuring kestab lühikest aega
 • uuring on valutu ja puutevaba
 • uuringu käigus silma pupille ei laiendata
 • tundlik meetod haiguslike muutuste tuvastamiseks
 • lubab haiguse kulgu ja ravi usaldusväärselt kontrollida
 • võimaldab ennetada pikaajalisi nägemiskahjustusi
 • annab võimaluse analüüsida nii nägemisnärvi diski kui ka närvikiudude ja ganglionirakkude kihte

Spectralis® OCT-uuringu vastuse saadame Teile e-kirjaga krüpteeritud kujul kolme päeva jooksul.

Angiograafia

Eesmärk

Uurida silmapõhja verevarustuse võimalikke lekkeid ja ummistusi.

Protseduur

Teie pupille laiendatakse ja enne angiograafiauuringut tehakse silmapõhjast mõned tavalised fotod. Käsivarre sisekülje või käeselja kaudu süstitakse vereringesse taimset kontrastainet. Umbes 15 sekundi möödudes jõuab värvaine silmapõhja veresoontesse. Kaamera abil salvestatakse see, kuidas värvaine veresoontes liigub.

Kui kaua see aega võtab?

Selle protseduuri jaoks palume varuda tund aega.

Milliseid ettevalmistusi peaksin tegema?

Palun informeerige meid oma allergiatest ja kõigist ravimitest, mida Te võtate. Testi läbiviimiseks on vaja laiendada pupille, see aga muudab nägemise mitmeks tunniks häguseks, mistõttu tuleks vältida autojuhtimist.

Pahhümeetria

Eesmärk

Sarvkesta (silma eesmise osa) paksuse mõõtmine. Silma siserõhu mõõtmisel võib erinevate inimeste sarvkestade paksuse varieerumine põhjustada vea tekke. Pahhümeetria võimaldab mõõta silmasisest rõhku suurema täpsusega.

Protseduur

Sarvkesta paksuse mõõtmiseks kasutatakse pahhümeetrit. Silma tuimastatakse tilkadega ja seejärel puudutatakse sarvkestamõõdikuga. Analüüsimiseks võidakse teha mitu võtet.

Kui kaua see aega võtab?

Tavaliselt kestab mõõtmine kõigest mõne minuti. Tulemuse saab masinast välja printida.

Silmade vaatevälja uuring kompuuterperimeetriga

Eesmärk

Vaateväljatestiga saab hinnata silma tundlikkust ja perifeerse nägemise ulatust. Põhiliselt uuritakse glaukoomi põhjustatud silmapõhja närvikiudude kahjustusi, kuid seda võidakse rakendada ka teiste nägemisprobleemide korral. Nägemisväljateste on mitu, konsultant määrab Teile nende hulgast sobivaima.

Protseduur

Patsient asetab lõua lõuatoele ja näeb ovaalsel ekraanil sähvivate tulede seeriat. Sähvatused võivad olla erineva heledusega ja nad ilmuvad nägemisvälja eri punktides. Iga sähvatust nähes peab patsient nupule vajutama ning aparaat salvestab nähtu. Aparaat kontrollib iga punkti korduvalt, nii et patsiendi eksimuse korral suudab aparaat selle parandada.

Kui kaua see aega võtab?

Tavaliselt kestab test 5–7 minutit, aga see võib natuke varieeruda.

Milliseid ettevalmistusi peaksin tegema?

Testi vältel võib kanda kontaktläätsi, aga kui testile järgnevad teised testid või konsultatsioon, siis oleks võimaluse korral parem kanda prille. Kui kasutate lugemisprille, siis palun võtke need kaasa.

Silmapõhja pildistamine funduskaameraga

Eesmärk

Silmapõhja seisundi hindamine.

Protseduur

Esmalt laiendatakse pupilli, et silmapõhi oleks hästi näha. Kui tilgad on mõjuma hakanud, asetab patsient lõua lõuahoidjale ja tema silma ette pannakse kaamera. Iga pildi tegemise hetkel näeb patsient eredat sähvatust. Need sähvatused võivad silma mõneks ajaks pimestada. Sõltuvalt vajalike fotode tüübist tehakse mitu võtet.

Kui kaua see aega võtab?

Oleneb pupillide ahenemiseks kuluvast ajast. Fotode tegemiseks võib kuluda kõigest mõni minut, kuid aega tuleks varuda 30–40 minutit.

Oluline

Protseduuri läbiviimiseks vajalike tilkade tõttu on nägemine hägustunud vähemalt mõne tunni vältel pärast protseduuri lõppu. Enne nägemise taastumist ei tohiks patsient autorooli istuda.

Silmasisese rõhu mõõtmine

Eesmärk

Silmavedeliku rõhu mõõtmine. Liiga suur rõhk võib kahjustada silmapõhja õrnu närvikiude. Aja jooksul võib see viia nägemisteravuse vähenemiseni.

Protseduur

Test viiakse läbi spetsiaalse rõhumõõdikuga, mida nimetatakse tonomeetriks. Patsient asetab lõua alusele ja tonomeeter puhub õrnalt õhku vastu silmamuna. Tonomeeter salvestab mõõtmise tulemused. Protseduuri võidakse korrata päevatesti (phasing) vältel.

Kui kaua see aega võtab?

Rõhu mõõtmiseks kulub umbes 5 minutit.