Viimastel aastatel on kasvanud lühinägelike laste osakaal. Kui eelkooliealiste laste seas esineb rohkem hüpermetroope ehk plussprillikandjaid, siis koolieas laste hulgas müoope ehk miinusprillikandjaid. Enamasti arenebki lühinägelikkus ehk müoopia välja juba algklassides ning siin saab nõu ja jõuga aidata laste silmaarst.
Mis on lühinägelikkus ja kuidas see tekib?
Kreutzwaldi Silmakeskuse laste silmaarsti Eva Roometsa sõnul tähendab lühinägelikkus seda, et silma telg on keskmisest pikem ja selleks, et silma langevad valguskiired silma võrkkestal fokusseeruksid, on silma ette tarvis miinusklaasi. “Senikaua kuni kasvab laps, võib kasvada ka tema silm, mistõttu muutub aastate jooksul suuremaks miinusprillide number. See, kui pikaks silma telg kasvab, ja kui kiiresti prillide number muutub, on määratud suures osas geenide poolt ning seda ei ole võimalik ette ennustada ega kuidagimoodi mõjutada,” lisab Roomets.
Roometsa hinnangul on lühinägelikkuse peamiseks põhjuseks küll geneetiline soodumus, kuid suurtes populatsiooni uuringutes on leitud, et väikest rolli lühinägelikkuse tekkimisel mängib ka keskkond ning laste endi käitumisharjumused. “Mida rohkem veedavad lapsed aega tubastes tingimustes tehisvalguses, seda rohkem esineb nende seas ka miinusprillikandjaid,” selgitab ta.
Üha kasvav probleem on nutiseadmete liigkasutus, sest see koormab liigselt silma, mis soodustab omakorda miinuse suurenemist. Ülekoormuse tõttu võib tekkida lastel ka peavalu. Lühinägelikkust esineb vähem lastel, kes veedavad rohkem aega õues n-ö loomulikus valguses, kus arenev silm saab mitmekülgsemat koormust.
“Enamasti tekib lühinägelikkus koolieas ning esialgu on tavaline, et prillinumber järk-järgult suureneb. Seega soovitan ma lapsevanematel oma laste silmade tervisel aegajalt silma peal hoida, kuna tihti ei oska väiksemad lapsed uduse nägemise üle ise kurta. Väga oluline on, et laps näeks koolis pingutamata tahvlile, rääkimata ohutust liiklemisest tänaval,” räägib dr. Roomets ning lisab, et lühinägelikkust korrigeeritakse lastel miinusprillidega.
Selleks, et välja selgitada kas ja milliseid prille Sinu laps vajab, teevad Kreutzwaldi Silmakeskuses kõik vajalikud uuringud kogenud laste silmaarstid ja optometristid.
3 asjaolu, mis võivad viidata lapse lühinägelikkusele:
- laps istub telerile liiga lähedal
- kissitab pidevalt silmi
- ei näe koolis tahvlilt hästi lugeda
Dr. Roomets rõhutab, et kõikidele lastele peaks esimese põhjaliku silmade kontrolli tegema silmaarst juba kolme aastaselt. Selles vanuses lastel kontrollib laste silmaarst nägemisteravust mõlemast silmast eraldi ning kasutab selleks nelja lihtsat kujundit (see on tuntud kui LEA-tabel). “Oleks hea, kui lapsed saaksid need kujundid eelnevalt koos ema-isaga kodus üle vaadata, et nägemise kontroll kulgeks sujuvamalt,” selgitab ta ning jätkab: “Lisaks kontrollib silmaarst esmase kontrolli käigus ka laste silmade liikuvust ja silmapõhju ning mõõdab, milline on silmade optiline süsteem ehk võimalik lühi- või kaugnägelikkus.”
Kui esmane silmakontroll on edukalt läbitud, siis järgmine peaks toimuma ca nelja aasta pärast ehk seitsme aastaselt. Kontrolli võivad läbi viia nii perearst, optometrist kui ka laste silmaarst. Silmaarsti poole tuleks pöörduda olenemata lapse vanusest kohe, kui tekib kahtlus, et laps ei näe hästi, kõõritab või on tal mõni muu silmadega seonduv mure.
Lapsed ning kontaktläätsed ‒ jah või ei?
Prillid on laste lühinägelikkuse parandamiseks esmane viis. Tihti tunnevad lapsevanemad ja lapsed huvi, kas laps võiks kanda prillide asemel ka kontaktläätsi. “Siinkohal peab aga kindlasti südamele panema, et kontaktläätsed ei asenda prille, vaid pakuvad ajutist alternatiivi nende kandmisele. Näiteks sportimisel, võistlustel ja pidudel käimiseks jms,” selgitab Roomets.
Kas ja millal aga võiks kontaktläätsesid kanda lapsed? “Lastele sobivad aeg-ajalt kandmiseks ühekordsed kontaktläätsed, kui laps on juba piisavalt kohusetundlik ning lapsevanem on teadlik nendega seonduvatest ohtudest. Enne kontaktläätsede soetamist tuleks aga kindlasti konsulteerida laste silmaarstiga ja lasta silmad eelnevalt üle vaadata,” räägib Roomets.
Tule lapsega silmaarsti juurde
Võta meiega ühendust:
- telefonil 662 3744
- kreutzwaldi@silmaarstid.ee
- või pane aeg veebiregistratuuris