Et Teie silmadega oleks kõik jätkuvalt korras, tuleb külastada õiget spetsialisti õigel ajal. Silmaarsti ja optometristi tegevusel on üks ja sama eesmärk – et Teie näeksite paremini. Aga need kaks spetsialisti erinevad väljaõppe ja kogemuste poolest.
Silmaarst õpib esmalt üldmeditsiini (üldarstiks), mis annab talle võimaluse näha inimest tervikuna ning tema organismi üksikute osade ja terviseprobleemide seost. Pärast ülikooli lõpetamist võib arst spetsialiseeruda silmahaiguste diagnoosimisele ja ravile.
Silmaarstid spetsialiseeruvad ka edaspidises töös: näiteks üldsilmaarst töötab nagu silmanduse „perearst“, tegeledes esmase diagnoosimise ja raviga. Vajadusel suunab ta patsiendi edasi kas silma eesmise osa (laugude, limaskesta, sarvkesta) spetsialisti juurde või siis silmapõhjahaiguste konsultandile, laste silmaarstile, glaukoomi ehk silmarõhuga seotud haiguse spetsialistile või hoopis silmakirurgiaga tegeleva arsti juurde.
Aastasadu on silmaarstide töö hulka kuulunud prilliretseptide kirjutamine, kuid viimase paarikümne aasta jooksul on hakanud seda funktsiooni üle võtma optometristid. Nemad ei ole arstid, kuid neil on rakenduskõrgharidus. Eesti tingimustes saavad optometristid hariduse Tallinna Tervishoiu Kõrgkoolis.
Optometristi põhiülesanded on:
Optometristid on tööl prillipoodides, kus nad keskenduvad prillide ja kontaktläätsede määramisele. Kreutzwaldi Silmakeskuses töötavad optometristid silmaarsti juures, kus nad peale eelmainitu teostavad meditsiiniliste aparaatide abil silmauuringuid. Muidugi on sellise töö eelduseks optometristi lisakoolitus ja praktika silmaarstide juures. Need optometristid kujunevad üha enam silmaarstide tõelisteks abilisteks.
Kui Te tunnete, et Teie nägemisega on midagi juhtunud, saab Kreutzwaldi Silmakeskuses töötav optometrist määrata Teie nägemisteravuse ja vajadusel seda prilliklaasidega korrigeerida. Samuti saab ta mõõta silmarõhku, teha silmapõhjast fotod ning OCT-uuringu silmapõhja kihtide hindamiseks.
Piisavate teadmiste ja kogemustega optometrist oskab hinnata, kas üldse ja kui kiiresti Te peaksite silmaarsti vastuvõtule minema. Optometrist ei ravi, kuid ta peab aru saama, kas Teile teeb muret ainult optilise süsteemi probleem (mida saab prillide või kontaktläätsedega parandada) või on Teie silmadel veel midagi viga.