Blogi

Kuidas me kuiva silma ravis Euroopa taustal paistame?

Hiljuti sai teoks veebiseminar, kus osalesid meie silmakeskuse töötajad ja Astoni Ülikooli professor James S. Wolffsohn. Professor tutvustas meile seda, kuidas Ühendkuningriigis kuiva silma sündroomiga patsiente diagnoositakse ja ravitakse. Seetõttu oli põhjust mõtiskleda ka teemal, kuidas meie töö Euroopa taustal tundub – kas oleme kuiva silma ravis Euroopas mahajääjad või innovatsiooniga kaasaskäijad?

Professor Wolffsohn kuulub Euroopa kuiva silma spetsialistide gruppi, kes töötab välja juhiseid mainitud probleemi diagnostikaks ja raviks kogu Euroopas. Diagnostikas kasutatakse Euroopas kuiva silma küsimustikku (OSDI), eelistatult mõõdetakse pisarkile aurumist tehniliste vahenditega, et mitte mõjutada pisarate keemilist koostist ja hulka fluorestseiiniga, nagu on seni tehtud. Rõõm oli professor Wolffsohnile teatada, et Kreutzwaldi Silmakeskuses kasutame diagnostikaks aparaati Antares, mis annab hea ülevaate pisarate aurumisest, launäärmete olukorrast ja pisarkile paksusest.

Kunstpisarate kasutamises olime üksmeelel, et tuleks eelistada säilitusaineteta preparaate. Eestis küsivad patsiendid sageli, kui sageli peaks kunstpisaraid kasutama. Professor Wolffsohn selgitas, et neid võib kasutada nii palju, nagu inimene ise vajadust tunneb. Silmade kipitustunde, sügeluse ja punetuse puhul peaks tilku manustama vähemalt neli korda päevas ja efekt ei pruugi ilmneda kohe.

Kui kuu ajaga paremaks ei lähe, siis liigutakse raviga järgmisse etappi, milleks on juba retseptiravimid: antibiootikumi-, steroidi- ja immunomodulaatorite tilgad, mida kõike ka meie arstid määravad. Lisaks on olulised lauservade puhastus, soojad kompressid ja viimasel ajal kasutusele tulnud intensiivse valguse impulssravi (IPL).

Professor Wolffsohn oli meeldivalt üllatunud, et Kreutzwaldi Silmakeskuses kasutatakse spetsiaalselt silmade raviks välja töötatud aparaati OptiLight, mis on tehnika viimane sõna. Muide, Ühendkuningriigis on selliseid aparaate ainult kaks ja Läänemere regioonis pole rohkem ühtegi.

Tundub, et käime innovatsiooniga ikkagi kaasas.

Kreutzwaldi Silmakeskuses kasutatav spetsiaalselt silmade raviks välja töötatud aparaat OptiLight