Blogi

Kohtusime Madridis maailmakuulsa silmaarstiga

Kevadel 2022 käisime koos dr Krista Turmaniga Madridis seminaril, mis käsitles kuiva silma sündroomi. Hispaania silmaarstide korraldatud ürituse aukülaline oli maailmakuulus silmaarst dr Rolando Toyos USA-st. Kunagine tippkorvpallur on nüüd innovaator-teadlane, kes on töötanud välja IPL-meetodi (intense pulsed light therapy ehk intensiivse valguse impulssravi), mida kasutatakse kuivade silmade raviks.

21. sajandi algul märkas dr Rolando Toyos, et kui tema nahaarstist abikaasa ravis rosaatsea ja aknega patsiente IPL-meetodil, siis kadus nendel inimestel silmadest kipitus- ja kuivustunne. Nii hakkas ta koos ettevõttega Lumenis arendama IPL-aparatuuri kuivade silmade raviks. Tänaseks on turule tulnud innovaatiline aparaat OptiLight, mis on ka meil Kreutzwaldi Silmakeskuses olemas. Seoses uue aparaadiga on tekkinud palju küsimusi, millele lootsimegi Madridist vastuseid saada.

Hispaanlaste seminaril võtavad sõna nende arvamusliidrid: kae- ja ilukirurgid, glaukoomispetsialistid, silmaarstid, kes tegelevad põhiliselt silmapõletikega. Kõigil neil on ühine mure: kuidas ära hoida kuiva silma sündroomi? Ja kui see siiski tekib, kuidas seda ravida? Ühed pooldavad pigem kunstpisaraid, teised hormoontilku või tsüklosporiini tilku (Eestis on kasutusel Ikervis). Tekib diskussioon, kas kasutada pisarpunktide sulgemist või mitte, aga kõlama jääb üldine vaimustus IPL-meetodist OptiLighti abil.

Kuulus silmaarst dr Toyos on algul veidi kidakeelne ja enne oma etteastet kergelt närvis, kuid kutsub siiski lahkelt, et võiksime koos süüa lõunat ja koostööd arutada. Lõuna kujuneb meile rohkem vaimutoidu saamiseks tarbimiseks, sest küsida ja meelde jätta on nii palju. Dr Toyos on karismaatiline ja huvitav vestluspartner, kes jagab oma kogemusi mitte ainult kuiva silma alal, vaid laiemaltki. Tema soovitab kasutada OptiLighti aparatuuri ka kosmeetilisteks protseduurideks – naha noorendamiseks, rosaatsea ja akne raviks – ning glaukoomiravis tekkiva kõrvalnähu, silmaümbruse naha pigmentkahjustuse vähendamiseks.

Saame taas kinnitust, et Ameerika silmaarstid kasutavad glaukoomi raviks üha enam laserravi SLT-d, et patsiendid ei peaks nii palju silmi kuivatavaid ja teisi kõrvalnähte põhjustavaid silmatilku kasutama. Samuti tuletab dr Toyos meelde, et enne, kui patsient läheb kae- või glaukoomioperatsioonile, tuleb kuiva silma sündroom kontrolli alla saada. Poolteist tundi vestlust läheb ruttu ja lõpuks pakub dr Toyos, et ta võiks tulla Tallinna meile loengut ja töötuba pidama. Oleme selle üle äärmiselt õnnelikud. Kohtume siis sügisel Tallinnas!