Dr Rolando Toyos käis Tallinnas koolitamas
17.09.2022

12.–13. septembril 2022 külastas Kreutzwaldi Silmakeskust dr Rolando Toyos USA-st. Maailmakuulus silmaarst koolitas meie töötajaid kuiva silma ravi ja innovaatilise aparaadi OptiLight kasutuse teemal. Olime ju varemgi sellekohast koolitust saanud, aga kui räägib IPL-meetodi silmade ravis kasutamise teerajaja ja üks aparaadi OptiLight loojatest, siis võime olla kindlad, et saame selle kohta kõige uuema ja täpsema teabe. Dr Toyos on tegelenud IPL-raviga üle 20 aasta, ta on teinud palju teadusuuringuid ja avaldanud hulga artikleid. Tema sõnul on USA Toidu- ja Ravimiamet (FDA) tunnustanud OptiLighti ainukese spetsiaalselt silmade jaoks välja töötatud IPL-aparaadina.  Kuiva silma ravi demonstreerimine Balktikumi esimese OptiLight aparaadiga „Masinal on laiem otsik, millega saab ravida rosaatseat ja aknet näonahal, ning pliiatsikujuline otsik, millega saab ravida silmalauge. Kuna otsikud lähevad vastu nahka, tekib lähikontakt naha ja launäärmete muutustega,“ selgitab dr Toyos. „Tänu sellele saame ravida kuiva silma sagedast põhjust – launäärmete funktsioonihäiret. IPL-maskid jäävad nahast kaugele ja selleks, et mingit efekti saavutada, peaks neid hoidma näo lähedal 30 minutit või kauemgi.“  Dr Toyose sõnul on OptiLight innovatiivne valgusravi meetod, mis annab kuiva silma ravi korral tema kliinikutes 98% tulemust. „Esialgu tundub protseduur kallis, aga võiks mõelda selle peale, kui palju kulutavad patsiendid raha silmatilkadele, arstide vahet jooksmisele ja maskidega soojendamisele, ning ikkagi on neil ebamugav olukord, mis häirib elukvaliteeti. Pärast OptiLighti kuuri läbimist kasutavad minu patsiendid kunstpisaraid minimaalselt või ei kasuta neid üldse.“ Oleme dr Toyosele väga tänulikud heade praktiliste nippide eest ja kavatseme hakata neid kohe ka meie igapäevatöös kasutama. Kuiva silma ravi demonstreerimine Balktikumi esimese OptiLight aparaadiga

Kuiva silma sündroomi koolitusel Londonis
16.08.2022

On kümnendi ilusaim jaanilaupäeva hommik, kui sõidame kolleegidega Londonisse, kuiva silma sündroomi kursusele. Pisuke kurbus kaob aga kohapeal, sest algavad huvitavad loengud. Viimasel ajal pole olnud just eriti palju võimalusi maailma eri paigust pärit tippspetsialistidega silmast silma kohtuda. Silmade kipitus, sügelus, torkimistunne, pisarate vool, nägemise kõikumine, õhtul tahaks lihtsalt istuda teleri ees, silmad kinni – küllap on need tunded tuttavad paljudele inimestele. Kursusel saame kinnitust, et põhiline probleem on ikkagi meie keskkond ja ekraanide ees veedetud rohked tunnid. Paljude puhul mängib rolli ka see, et vedelikke tarbitakse liiga vähe, kuid ravimeid liiga palju. Silmaarstid on dilemma ees – mida teha kogu selle tohutu hulga kosmeetika ja ripsmepikendustega, mida kaunid daamid kasutavad. Ilmselgelt soodustavad ripsmepikendused kuiva silma ja põletiku teket. Lisaks uurivad teadlased praegu kuiva silma seost meie soolestiku mikroflooraga ja D-vitamiini vaegusega silmas. Arutame ka olukorda, kus patsient kaebab silmade valu, kuid arst ei leia silmade vaatlusel objektiivselt midagi erilist. Teadlased on leidnud, et kuivus kahjustab sarvkestas olevaid närvilõpmeid, mis annavadki siis valuaistingu. Nii mõnigi kord lähevad professorite arvamused mõnes küsimuses lahku, aga tundub, et enamik pooldab kuiva silma ravis spetsiaalsete maskidega sooje kompresse, laugude massaaži ja puhastust kodutingimustes ja IPL-ravi ning Meibomi näärmete (lauäärte) tühjendamist silmakeskustes. Kaks kaheksatunnist õppepäeva mööduvad ruttu. Saame häid isiklikke kontakte, et jätkata kogu meie ettevõtte töötajate koolitust sügis-talvisel hooajal Tallinnas. Rääkimata kindlustundest, et kui jääme mõne haiguse diagnoosimise või raviga hätta, siis on võimalus küsida nõu kolleegidelt laias maailmas.

Kohtusime Madridis maailmakuulsa silmaarstiga
12.08.2022

Kevadel 2022 käisime koos dr Krista Turmaniga Madridis seminaril, mis käsitles kuiva silma sündroomi. Hispaania silmaarstide korraldatud ürituse aukülaline oli maailmakuulus silmaarst dr Rolando Toyos USA-st. Kunagine tippkorvpallur on nüüd innovaator-teadlane, kes on töötanud välja IPL-meetodi (intense pulsed light therapy ehk intensiivse valguse impulssravi), mida kasutatakse kuivade silmade raviks. 21. sajandi algul märkas dr Rolando Toyos, et kui tema nahaarstist abikaasa ravis rosaatsea ja aknega patsiente IPL-meetodil, siis kadus nendel inimestel silmadest kipitus- ja kuivustunne. Nii hakkas ta koos ettevõttega Lumenis arendama IPL-aparatuuri kuivade silmade raviks. Tänaseks on turule tulnud innovaatiline aparaat OptiLight, mis on ka meil Kreutzwaldi Silmakeskuses olemas. Seoses uue aparaadiga on tekkinud palju küsimusi, millele lootsimegi Madridist vastuseid saada. Hispaanlaste seminaril võtavad sõna nende arvamusliidrid: kae- ja ilukirurgid, glaukoomispetsialistid, silmaarstid, kes tegelevad põhiliselt silmapõletikega. Kõigil neil on ühine mure: kuidas ära hoida kuiva silma sündroomi? Ja kui see siiski tekib, kuidas seda ravida? Ühed pooldavad pigem kunstpisaraid, teised hormoontilku või tsüklosporiini tilku (Eestis on kasutusel Ikervis). Tekib diskussioon, kas kasutada pisarpunktide sulgemist või mitte, aga kõlama jääb üldine vaimustus IPL-meetodist OptiLighti abil. Kuulus silmaarst dr Toyos on algul veidi kidakeelne ja enne oma etteastet kergelt närvis, kuid kutsub siiski lahkelt, et võiksime koos süüa lõunat ja koostööd arutada. Lõuna kujuneb meile rohkem vaimutoidu saamiseks tarbimiseks, sest küsida ja meelde jätta on nii palju. Dr Toyos on karismaatiline ja huvitav vestluspartner, kes jagab oma kogemusi mitte ainult kuiva silma alal, vaid laiemaltki. Tema soovitab kasutada OptiLighti aparatuuri ka kosmeetilisteks protseduurideks – naha noorendamiseks, rosaatsea ja akne raviks – ning glaukoomiravis tekkiva kõrvalnähu, silmaümbruse naha pigmentkahjustuse vähendamiseks. Saame taas kinnitust, et Ameerika silmaarstid kasutavad glaukoomi raviks üha enam laserravi SLT-d, et patsiendid ei peaks nii palju silmi kuivatavaid ja teisi kõrvalnähte põhjustavaid silmatilku kasutama. Samuti tuletab dr Toyos meelde, et enne, kui patsient läheb kae- või glaukoomioperatsioonile, tuleb kuiva silma sündroom kontrolli alla saada. Poolteist tundi vestlust läheb ruttu ja lõpuks pakub dr Toyos, et ta võiks tulla Tallinna meile loengut ja töötuba pidama. Oleme selle üle äärmiselt õnnelikud. Kohtume siis sügisel Tallinnas!

Täiendasime teadmisi, 2016
03.01.2017

2016 (juuni) - osalesime Euroopa Glaukoomi kongressil (Praha, Tšehhi). Huvipakkuvad alad olid diagnostika, medikamentoosne ravi ja laserravi. 2016 (september) - Euroretina kongress (Kopenhagen, Taani). Angiograafia, optimaalse raviplaani määramine võrkkesta haigestumise ja diabeeti puhul. 2016 (november) - International SPECTRALIS (Heidelberg Engineering) Symposium (Viin, Austria). Spectralis uuringute tulemuste interpretatsioon. Heidelberg Engineering teeb hetkel koostööd NASA-ga ja kasutades kõige tänapäevasemat varustust teostavad kontrolluuringuid astronautidele.

Kreutzwaldi Silmakeskus pakub võimalust tulla modelliks!
26.09.2016

 30. septembril ja 1. oktoobril 2016 toimub meie silmakeskuses erakoolitus, mille viib läbi tunnustatud Prantsuse ilukirurg- koolitaja dr Lakhdar Belhaouari. Koolitusel käsitletakse Botoxi (Vistabel)- ja täitesüstide (Volbella, Volift ja Voluma) tegemist. Dr. Belhaouari käe all teevad protseduure meie kliiniku arstid dr Krista Turman ja dr Aleksandra Nipadistova. Pakume ainukordset võimalust tulla modelliks! Protseduuridele eelnevad 20. ja 27. septembril konsultatsioonid, kuhu saab registreeruda Kreutzwaldi Silmakeskuse telefonil 5387 6695.

Optometristid Leedsis
15.04.2016

Möödunud suvel alguse saanud koostöö dr. Martin Mckibbiniga jätkub. Meie kliiniku optometristid Mailis Udras ja Keiu Plaksting külastastasid aasta alguses Leedsi Teaching Hospidali ja tutvusid sealsete optometristide/arstide töökorraldusega. Nädal jooksul jägiti glaukoomi, reetina ja sarvkesta osakonna optometristide ja arstide tööd. Saime palju uusi mõtteid, kuidas meie kliiniku optometristide tööd efektiivsemaks muuta. Samas saime ka kinnitust, et meie kliinikus pakutav diagnostika ja ravivõimalused ning töötajate oskused ja teadmised on igati tasemel. Mais 2016 on meie silmakeskusel taas põnev külaline saabumas. Meie silmaarste tuleb koolitama ja meie patsientide haigusjuhtumeid konsulteerima tuntud glaukoomispetsialist Inglismaalt, dr Adam Booth. Silmatohter Adam Booth endast:
Meditsiiniõpinguid alustasin Inglismaal, Birminghamis. Kooli lõpetasin 1989 aastal. Et ma ei teadnud täpselt mida tahan edasi teha siis läksin aastaks Austraaliasse. Selle aasta jooksul oli mul õnne ja kohtusin professor Fred Hollowsiga, kelle soovitusel otsustasin spetsialiseeruda oftalmoloogiale. Oftalmoloogiaõpinguid alustasin Inglismaa põhjaosas, Yorkshireis. Doktoriõppes olin   Leedsi- ja California Ülikooli juures San Franciscos. Peale spetsialiseerumist õppisin stipendiaadina aasta Moorfieldi Silmakliinikus. 2003 aastal asusin kirurgina tööle Kuninglikus Silmahaiglas Plymouthis (Royal Eye Infirmary), kus olen sellest ajast peale olnud ametis Glaukoomi osakonna juhatajana. Lisaks töötan ka Peninsula Meditsiinikoolis ja Ülikooli optomeetia teaduskonnas. Olen abielus ja mul on kaks last. Minu hobideks on purjetamine, squash, tennis ja reisimine. Pensionipõlves loodan purjetada ümber maailma.

Meie arstid Oxfordis
01.11.2015

26. oktoobril 2015 oli dr Aleksandra Nipadistoval ja dr Anneli Tallil erakordne võimalus kohtuda Suurbritannias Oxfordis silmapõhja haiguste juhtiva uurija professor Victor Chongiga. Poole päeva jooksul tutvustas professor meie arstidele uue, kollast lainepikkust 577 nm kasutava laseri kasutusvõimalusi mitme silmapõhja haiguse ravis. Kõige suuremat tulu tõuseb selle laseri kasutamisel diabeetilise retinopaatia, diabeetilise maakuli turse ja tsentraalse seroosse korioretinopaatia ravil. Erinevalt tavalaseritest, mis kasutavad rohelist lainepikkust, võimaldab uus metoodika parandada silmapõhja pigmentepiteeli rakkude tööd, kahjustamata samal ajal silmapõhja liigse kuumusega. Nii saame praktiliselt vältida armistumismuutusi ravi tagajärjel. Lisaks saame tänu sellele teha laserravi väga lähedal foveale, mis on kõige teravama nägemise koht silmapõhjas. Kollast lainepikkust kasutav laser on meie kliinikus juba olemas ja tänu dr Chongi juhendamisele saame kasutada kõiki selle aparaadi võimalusi, et pakkuda oma patsientidele paremat ravi.

Meie arstid käisid teadmisi täiendamas
19.10.2015

15.–17. oktoobrini 2015 peeti Hispaania linnas Valencias Spectralise 25 aasta juubelisümpoosioni. Kreutzwaldi Silmakeskusest osalesid sümpoosionil dr Liidia Džaparidze ja dr Anneli Tall. Heidelberg Engineeringu koherentstomograafi Spectralis kasutame Kreutzwaldi Silmakeskuses suure entusiasmiga juba kaks aastat. Aparaat võimaldab diagnoosida mitut silmapõhja haigust, nagu näiteks diabeetilist retinopaatiat, maakuli ealist degeneratsiooni ja silmapõhja veresoonte sulgusi. Väga kasulik on Spectralise aparaat ka silmarõhu haiguse ehk glaukoomi varajaseks diagnoosimiseks ja ravi efektiivsuse jälgimiseks. Sümpoosionil said meie arstid üle korrata oma teadmisi aparaadi kasutusvõimaluste kohta. Saadi ka ülevaade arengusuundadest, mis tulevikus tunduvalt laiendavad meie võimalusi silmahaiguste diagnoosimisel. Palju ettekandeid peeti OCT angiograafiast, mis hakkab juba varsti asendama praegust invasiivset fluorestsiinangiograafia uuringut mitme silmapõhja haiguse diagnoosimisel. OCT angiograafia on palju kiirem uuring ega vaja ka kontrastaine süstimist.

Konverentsidel Veneetsias ja Pariisis
21.09.2015

Kreutzwaldi Silmakeskuse arst dr Aleksandra Nipadistova osales septembris 2015 Itaalias Veneetsias peetud vitreoretinaalkirurgia kongressil EVRS ning Prantsusmaa pealinnas Pariisis toimunud kongressil „Ophthalmic Imaging: from Theory to current Practice“. Dr Nipadistova sõnul oli mõlema kongressi programm väga tihe ja huvitav. Teoreetiliste kursuste teemade hulka kuulusid näiteks OCT, Anterior Segment Imaging, Visual Fielf, ultraheli, intravitreaalsüstid ja laserravi piltdiagnostika kontrolli all, radioloogia ja elektrofüsioloogia. Kongressidel peeti ka praktilisi sessioone ja workshop’e ning vahetati kolleegidega kogemusi patsientide diagnoosimise ja ravi osas. Dr Nipadistova on kindel, et uued teadmised on talle igapäevatöös suureks abiks.

Kreutzwaldi Silmakeskust külastab Briti tippspetsialist
19.07.2015

17. ja 18. augustil võõrustab Kreutzwaldi Silmakeskus Inglismaa Leedsi ülikooli konsultant-oftalmoloogi dr. Martin McKibbinit. Euroopa tippude hulka kuuluv silmaarst külastab Eestit esimest korda ning teeb seda just Kreutzwaldi Silmakeskuse kutsel. Meie arstid tutvusid dr McKibbiniga Eesti saatkonna korraldatud innovatsioonipäevadel Leedsis. Dr Martin McKibbini põhiline tegevusala on silma võrkkesta ehk reetina haigused ning kollatähni ealine degeneratsioon (ingl. k. age-related macular degeneration ehk AMD). Aina enam huvitavad dr McKibbinit ka nende haiguste seosed geneetikaga, tema sõnul muutuvad geneetilised uuringud silmaarstidele üha tähtsamaks. dr McKibbin peab Tallinnas hotellis Palace kaks loengut Eesti, Läti ja Leedu silmaarstidele ja analüüsib meie patsientide haiguslugusid ning konsulteerib keerulisemaid juhtumeid koos Eesti geneetikutega.